Marmara Belediyeler Birliği Başkanı Mustafa Bozbey oldu

Marmara Belediyeler Birliği Meclisi’nde 2024-2029 dönemi için yapılan başkanlık seçimini ortak aday gösterilen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey oy birliğiyle kazandı.

ANKA’nın haberine göre İstanbul Beyoğlu’ndaki bir otelde yapılan toplantıya, Marmara Bölgesi’ndeki büyükşehir belediye başkanları, il belediye başkanları, ilçe belediye başkanları, belde belediye başkanları ve meclis üyeleri katıldı.

Seçim öncesinde ev sahibi olarak bir konuşma yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Bu dönemin bence iki temel özelliği vardır: Birincisi; özellikle seçmenler son seçimlerde, merkezi ve yerel yönetimler arasında yeni bir denge oluşturmuştur. Bu dengenin, vatandaşın hayrına bir işbirliğine dönüşmesini yürekten umuyorum ve diliyorum. İkincisi; aynı zamanda seçmen siyaseti normalleştirmeye, siyaseti kutuplaştırma değil, bir araya gelme unsuru olarak, sistemi olarak tanımlamayı hepimize göstermiştir, net olarak hissettirmiştir ve hatta zorlamıştır. Vatandaşlarımızın bu sürede bizi sınayacağını, bizi takip edeceğini düşünüyorum” dedi.

İMAMOĞLU’NDAN LİYAKAT VURGUSU

Liyakat vurgusu da yapan İmamoğlu, “Belediyelerinin yetki alanının genişletilmesi ve yönetimsel olarak güçlendirilmesi elbette tek başına yeterli değildir, olmaz. Belediyelerin aynı zamanda liyakatli kadrolarla verimli çalışma yöntemleri ve hizmet kalitesi de sürekli arttırılmalıdır” ifadesini kullandı.

Divan Başkanlığına Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün’ün seçildiği toplantıda, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey oy birliğiyle Marmara Belediye Birliği Başkanı olarak seçildi. Meclis’te ayrıca Birinci Başkanvekilliğine Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, İkinci Başkanvekilliğine Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir oy birliğiyle seçildi.

Mustafa Bozbey görevi Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’dan devraldı.

BOZBEY: TÜRKİYE BELEDİYELER BİRLİĞİ’NİN BAŞINDA İMAMOĞLU’NU GÖRMEK İSTİYORUZ’

Mustafa Bozbey yaptığı konuşmada “Önümüzdeki dönem hem ekonomik kriz hem de birikmiş sorunlarımızın karmaşıklığı içinde geçecek. Çok zor bir dönemde belediyeler olarak çok önemli görevler üstleneceğiz. Bu nedenle Türkiye Belediyeler Birliği de oldukça önemli bir misyon üstlenmek zorundadır. Biz, bu birliğin başında da sayın Ekrem İmamoğlu’nu görmek istiyoruz” dedi.

Toplantıda ayrıca Çanakkale’nin Çan, Kepez ve Bayramiç, Edirne’nin Keşan ve Küplü, İstanbul’un Bakırköy, Kırklareli’nin Alpullu, Tekirdağ’in Muratlı, Yalova’nın Koru ve Subaşı belediyeleri oybirliğiyle birliğe kabul edildi.

YEĞENİNİ BURKENT’İN BAŞINA BAŞKAN ATAMIŞTI

31 Mart yerel seçimlerinde AK Parti’den CHP’ye geçen Bursa Büyükşehir Belediyesi’nde yeni başkan Mustafa Bozbey’in yaptığı atama tepki çekmişti. Yeğeni Furkan Bozbey’i belediyenin iştiraklerinden Bursa Kent Yapı İmar Bilişim Enerji’ye (BURKENT) yönetim kurulu başkanı olarak atayan ve eleştirilere “İnsan üzülüyor. Bu gençler hiç mi çalışmayacak?” diyerek tepki gösteren Bozbey gelen tepkilerin artmasının ardından kararından vazgeçmişti.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x